Karadeniz Tarihi ve Doğası ile Bir Cennet

Karadeniz Hakkında

Karadeniz Tarihi ve Doğasıyla bir başka memlekettir. İnsanından mı, havasından mı, toprağından mıdır bilinmez ama adım attığınız her sokağın hikâyesiyle masalsı bir atmosfer sunar size. Mücadelelerin en kuvvetlileri burada verilmiştir, eğlence diyince de akla gelen ilk Karadeniz değil midir? Her duyguya başkarakter olan bu memleketi ziyaret ettiğinizde, Yazılıkaya, Mumya Müzesi, Hazeranlar Konağı, Kral Mezarları, Sümela Manastırı, Uzungöl’ü gibi her bir yapıtı destanlar anlatacak size…

Karadeniz Tarihinin ve Kültürünün Size Anlatacak Hikâyeleri Var…

Karadeniz’in Mirası Midas Anıtı, Yazılıkaya

M.Ö. 8. yüzyıldada güçlü bir devlet kuran Kral Midas ile uygarlıklarının ve sanatın zirvesine ulaşan Frigler kendilerine has olan ahşap mimari işçiliğini kayalara taşımış, bölgenin ve dünyanın görkemli Midas Anıtı'nı yapmışlardır. Ayrıca bölgede bulunan açıkhava tapınakları, anıtlar, kaleler, sarnıçlarla eşsiz bir tarihe tanıklık etmiş olacaksınız.

Amasya, Mumya Müzesi
Gezmekten keyif alacağınız bu müze,14 yüzyılda İlhanlı'ların Anadolu’daki hakimiyetleri döneminde emirlik yapmış şahsiyetlere (İşbuğa Nuyin, Cumudar İzzettin Mehmet Pervane Bey, Cariyesi, kız ve erkek çocuklar) ına ait oldukları sanılan 8 adet mumya, müze bahçesi içerisinde yer alan Selçuklu Sultanı I.Mesud ‘a ait türbede teşhir edilmektedir.

Amasya, Hazeranlar Konağı

Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa'nın Defterdarı Hasan Talat Efendi’nin kız kardeşi Hazeran Hanım’ın uzun yıllar burada yaşamasından dolayı Hazeranlar adını alan ve 1983 yılında restorasyonunun tamamlanmasıyla1984 yılında Etnografik eserlerin teşhir edildiği Müze Ev olarak hizmete açılan bu konağı gezerken yüzyıllık tarihine tanıklık etmiş olacaksınız.

Amasya, Kral Mezarları

Helenistik dönemde, Amasya’yı başkent olarak kullanan Pontus Krallarına ait olan Kral kaya Mezarları Harşena Dağı’nın güney eteklerinde yer almakta ve Hatuniye Mahallesi’nin dar sokakları arasından varacağınız mezarlarda kayaya oyulmuş yollar, merdivenler bulunmaktadır. Yeşilırmak Vadisi boyunca yer alan irili ufaklı 21 mezardan sadece birkaç tanesinin günümüze kaldığı bu yeri gezerken Helenistik dönemi an ve an yaşayacaksınız.

Sümela Manastırı

Trabzon'un güneyinde, Ziganalar'ın bir yamacında, ormanlarla kaplı bir vadinin dibinde yer alan Meryem (Panaghia) adına kurulan bu manastırın, Grekçe Sumela adının esasını, kara, siyah, karanlık anlamlarına gelen Melas kelimesinden aldığı söylenir. Devasal yapısı ve tarihiyle ziyaretçilerine kendi destanını anlatan bu manastırı gezerken çok etkileneceksiniz.

Uzungöl

Vadinin tam ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş olan Uzungöl, yakınındaki Şerah köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evleriyle ziyaretçilerine kartpostallık bir doğa harikası sunuyor.

Efsaneleşmiş Tarihi Yerler

Karaca Mağarası, Zigana Tüneli, Maçka, Ayder Kavron Yaylası, Eski Cezaevi, Hamsilos Fiyordu, Kale Surları, Hıdırlık Tepesi, Kaymakamlar Evi, Cinci Han, Köprülü Camii, Kuşkayası, Bakacak, Oymacılar Çarşısı’dır.

Nine’den Toruna Kalan Lezzetler

Yöresel Kahvaltıların Tadına Doyamayacaksınız

Oksijen dolu yayla havası, türkülere melodi olmuş masmavi deniziyle sunduğu manzarayı seyre dalacağınız masanızda sıcacık çayınızla birlikte Karadeniz’in kendine özgü mıhlama, kıymak, yumurtalı kaygana gibi bin bir çeşit lezzetlerini buluşturan kahvaltıların tadına doyamayacaksınız…

Eşsiz Karadeniz Yemekleri

Karadeniz’in yöresel yemeklerini tüm muazzamlığıyla sofranıza sunan Yaylalarına serilmiş masaların, daracık sokak köşelerindeki lokantaların öğünlere kattığı tadın yeri bambaşkadır. Hamsiden yapılan hamsi tava, hamsi kuşu, hamsili pilav, hamsi diblesi gibi bin bir çeşit lezzetiyle, fındıklı yufka tatlısı, Kaldirik kavurması, laz böreği gibi yöresel tatlarıyla karadeniz turudan aldığınız lezzet ölümsüzleşecek.

Keyif, Huzur, Eğlence Dolu Karadeniz Akşamları

Dilerseniz sevdiklerinizle deniz kenarında yürüyüş yapabilir, Karadeniz sokaklarındaki dükkânları ziyaret edebilir dilerseniz, yöresel kafelerde sohbetin hazzını yaşayabilir, kemençe ve tulum ziyafetiyle Karadeniz eğlencelerine eşlik edebilirsiniz. Tatilinize unutulmaz anılar ekleyecek olan Karadeniz geceleri birçok alternatifiyle sizi bekliyor.

Konumunuz: Karadeniz Hakkında